Rozhledna Nová Ves

Dřevem obložený jedenatřicetimetrový osmiboký železobetonový tubus z roku 2014. V přízemní místnosti je kromě infocentra, dětského koutku a malého muzea také sociální zařízení a uzamykatelná úschovna lyží a kol.

Nádherný kruhový výhled z krytého ochozu ve výšce 27 metrů (Hrubý Jeseník s Vysokou Holí, Velkým Májem a Temnou, Velký a Malý Roudný, Slunečná, poutní kostel na Uhlířském vrchu, za dobré viditelnosti Beskydy a dokonce i Vysoké Tatry).

Rozhledna se nachází na samém konci obce Nová Ves. Ze silnice Rýmařov – Malá Morávka do Nové Vsi odbočuje z Horní Moravice 2,5 kilometru dlouhá silnice do prudkého kopce. V půlce obce se ale sklon stoupání změní a až na vrchol musíme zvládnout 1700 metrů dlouhé příkré stoupání s pěti ostrými zatáčkami. Podstatně příjemnější je hrubá asfaltka od pily ze Staré Vsi, která leží na hlavní silnici Rýmařov – Sobotín. Nepřetržité prudké stoupání bez větších výkyvů nás po cyklotrase 6077 dovede po 4600 metrech až k rozcestí, kde odbočíme doprava a po necelém kilometru přijedeme po rovině ke věži z opačné strany. Po cyklotrase 6077 se k rozhledně dostaneme také ze známého střediska Karlov pod Pradědem, odkud je to k poslednímu rozcestí 5,5 kilometru jízdy lesem.

Všechny cesty jsou sjízdné na silničním kole.

Suvenýry a malé občerstvení ve věži nebo v nedaleké restauraci Na vyhlídce.

http://www.obecdolnimoravice.estranky.cz/clanky/vyhlidkova-vez—nova-ves/

 

Napsat komentář